Koru Beni-Judith McNaught || Kitap Yorumu

Kitabın Yazarı: Judith McNaught

Orjinal Adı: Someone to Watch Over Me
Çeviren: Ülker Uyanık
Yayınevi: Epsilon Yayınları
Kitap Türü: Aşk, Macera, Polisiye
Yayınlandığı Yıl: 2015
Sayfa Sayısı:  533
ARKA KAPAK

Judith McNaught'tan, bitmeyen bir gerilim ve unutulmayacak karakterlerle dolu, kibir, hırs ve arzunun birbirine karıştığı sürükleyici bir roman daha.
Leigh Kendall'ın başarılı bir oyunculuk kariyeri ve New York'un köklü ailelerinden birinin çocuğu olan Logan Maning ile mutlu bir evliliği vardır. Logan, hayalindeki ev için uygun olan bir dağ arazisini bulduğunda, bu güzel yeri göstererek Leigh'e bir sürpriz yapmaya karar verir.

Bir kış gecesi kocasının yanına gitmek üzere yola koyulan Leigh'in arabası güçlü bir fırtınanın etkisiyle yoldan çıkar. Genç kadın, ağır yaralı olarak hastanede gözlerini açtığında polisten eşinin gizemli bir şekilde kaybolduğunu öğrenir.

O her ne kadar bariz bir şekilde üzgün olsa da, artık polislerin baş şüphelisidir. Logan'la ve iş bağlantılarıyla ilgili bilgiler edinmeye başladıkça kocasını ne kadar az tanıdığını keşfedecektir.
Leigh artık dostla düşmanı birbirinden ayırmanın imkânsızlaştığı ve gerçeğin en tehlikeli silah olduğu bilinmeyen bir bölgededir.
(Tanıtım Bülteninden)

Yıllar yıllar sonra nihayet yeni bir Judith romanı... Evet, bu gözlerinizi yaşartacak kadar ender yaşanan bir durum. Bu konu telif hakları nedeniyle mi bu şekilde hâlâ emin olamasam da çıkan Judith romanlarının okuru ne denli sevindirdiklerinden eminim :) Eh bir de yayınevi makul etiketlerle bir parça okuru düşünse daha da güzel olacak ya neyse :)
Gelelim kitaba...
Bir kere hemen şunu belirteyim: Yazarın günümüz kurgularına okurlar tarafından önyargılı yaklaşılsa da ben bu tarz polisiye öğelerle süslenmiş kurguları historical romancelerden daha çok seviyorum.
Kitaptan söz edecek olursam:
Leigh Kendall başarılı Brodway oyuncusudur. Kariyerindeki bu başarı özel yaşamındaki mükemmellikle de taçlanmaktadır. Uzun yıllardır süren bir evliliği vardır genç kadının. Çizdikleri bu başarılı evlilik tablosu Leigh'in yaşadığı bir kaza sonucu alt üst olur. Genç kadın eşiyle buluşmak üzere bir dağ kulübesini ararken, kar fırtınasına yakalanır ve çok tehlikeli bir kaza geçirir. Gözlerini hastanede açtığında onu bir sürpriz beklemektedir. Eşi kayıptır...
Başlatılan soruşturma neticesinde çiftin aslında o kadar da mükemmel bir ilşki yaşamadıkları ve Leigh'in kocasının genç kadının bilmediği pek çok sırrı olduğu açığa çıkar.
İşte bu noktada olaylara bir de Micheal Valente dahil olur ki, benim için şüphesiz kitabın favori karakteriydi.
Şaibeli bir sicili olan bu iş adamı genç kadının hayatına kocasının işi vasıtasıyla girer. Ya da Leigh öyle zanneder. Aslında Micheal'la yıllar öncesine dayanan bir tanışıklıkları vardır. Ve genç kadın bu tanışıklığı anımsadığında olayların gidiş yönü de değişir.
Kurgu hakkında daha fazla detay vermek istemiyorum. Ama Micheal'dan bahsetmeden geçemeyeceğim.
O kadar özverili, düşünceli, ince ve etkileyici bir karakterdi ki, adamı sevmemek mümkün değil. Hele yıllar boyunca Leigh'e olan sadakati ve aşkı... Okuyana keşke böyle adamlar gerçek hayatta da olsa dedirtiyor.
Bir de kitapta iki yan karakter ve onların ilişkisi vardı ki ona da değinmkek lazım. Mitchell ve Samantha yakınlaşması da kurgunun dinamiğini yükseltmişti. Yani polisiye-aşk dengesi son derece yerindeydi. Biri diğerini gölgede bırakmamıştı. Yazarın bu konudaki başarısı teslim edilmeli...

 

Gördüğünüz üzere yayınevi başka bir görsel tercih etmiş. Ki söz konusu bir Judith kitabıysa itiraf edeyim ne kapak, ne çeviri ne de herhangi başka bir detaya çok takılmıyorum.
Velhasıl-ı kelam benim kitaba puanım yıldızlı bir 10...

Umarım yayıncı yeni kitaplar için çok bekletmez.
Keyifli okumalar :)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI