Deniz Kızları ile Okuma Etkinlikleri || Sevgili Küçüğüm-Julie Cohen || Kitap Yorumu

Kitabın Yazarı: Julie Cohen
Orjinal Adı: Dear Thing
Çeviren: Nur Küçük
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Kitap Türü: Dram, Aile, Aşk
Yayınlandığı Yıl: 2015
Sayfa Sayısı: 424
ARKA KAPAK 
En yakın arkadaşınıza her şeyinizi verebilirsiniz… Peki, ya bebeğinizi isterse?
Ben ve Claire mükemmel bir çiftti, en azından öyle görünüyorlardı. Oysa her şey göründüğü gibi değildi… Romily yıllardır en yakın arkadaşı Ben ve eşi Claire'ın bir çocuk sahibi olmaya çalışmalarını seyretmek zorunda kalmış ve sonunda onlara geri çeviremeyecekleri bir teklif sunmuştu: Onlara hayalini kurdukları tek şeyi verecek, taşıyıcı anne olacaktı.
Romily zaten bekâr bir anneydi ve ikinci bir çocuk aklındaki son şeydi. Fakat hamilelik, Romily'yi etkisi altına alan, Ben ve Claire ile olan arkadaşlığını tehlikeye atan, hatta onların ilişkisini paramparça edebilecek tüm o duyguları da beraberinde getirmiş, bir anda ortaya dökmüştü. Yıllardır herkesten saklamayı başardığı hislerini bile… Şimdiyse ortada iki anne, her ikisine de ait bir bebek ve verilmesi gereken imkânsız bir karar söz konusuydu.
"Aşkın ve arkadaşlığın bu hem acı hem tatlı hikâyesi inanılmaz derecede etkileyici."
-Closer Magazine-
"İçinize işleyecek ve gerçekten düşünmenizi sağlayacak."
-The Sun-
"İncelikle ele alınmış bir roman… ilgi çekici, büyüleyici ve sizi derinden etkileyecek."
-Rowan Coleman, Hatıralar Kitabı romanının yazarı-
"Duygusal ve ilham verici bir roman."
-Abby Clements-
"Güçlü ve yürek burkan bir hikâye."
-Miranda Dickinson-
(Tanıtım Bülteninden)

Tekrardan merhabalar,
Deniz Kızları Okuma Etkinlikleri bu kez de Yabancı Yayınları aracılığyla okurla buluşan Sevgili Küçüğüm'ü okudu. Etkinliklere başladığımızdan beri okuduğumuz tek kitaptan bile pişmanlık duymadık. Sevgili Küçüğüm de ne mutlu ki bu anlamda hiçbirimiz adına hayal kırıklığı olmadı.
 Konu olarak başlangıçta sıradan görünen bir kurguyu hem sade bir anlatımla hem de etkileyici bir şekilde anlatmayı başarmıştı yazar.
Öncelikle konudan bir parça söz edeyim.
Claire ile Ben'in evliliklerinin tek eksiği bir bebektir. Yıllar süren tedavinin sonucunda Claire hamile kalmayı başarsa da bebeği hamileliğinin ilk haftalarında kaybeder ve böylelikle kendi açısından bu süreci sonlandırır. Her ne kadar o umut etmekten yorulmuş ve vazgeçmişse de Ben için hiçbir şey bitmemiştir. Bir çocuğu olmasını isteyen Ben'e en yakın arkadaşı Romily ilginç bir teklifle gelir.
Her ne kadar Romily sarhoşken bunu teklif ettiyse de Ben fikre sıkı sıkıya tutunur ve Romily'e de kabul etmekten başka bir seçenek kalmaz.
Bu noktada Romily'den biraz daha bahsetmek gerek.
Bekar bir anne olan Romily yıllardır Ben'e platonik olarak aşık. Ve adamı hayatında öyle bir yere koymuş ki onu mutlu edebilmek için fütursuzca çırpınıyor. Adamdan hamile kalması gerekse bile...

Claire için başta fikir hiç cazip gelmese de Ben'in ısrarına kayıtsız kalamıyor.
Sonrası hızla gerçekleşen bir hamilelik. Claire'in kendini yetersiz hissedişi, Romily'i kıskanması, Romily'nin gel gitleri...
Birbirinin taban tabana zıt bu iki kadının da kendi çapında mücadelesi...

Sanırım okurken en çok sinir olduğum karakter Ben oldu. Bence fazlasıyla bencil bir karakterdi.
Bunun dışında kitabın çevirisi başarılıydı.
Yabancı Yayınları son dönemde yayınladığı kitaplarla hem çıtasını yüksek bir yere taşıyıp hem de istikrarını korumayı başardı. Tebrik etmek lazım :)
Benim kitaba puanım 9...

Keyifli okumalar :)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI