Okuma Etkinliği || Gençlik Hatırası-Ece Altınkaya || Kitap Yorumu

Kitabın Yazarı: Ece Altınkaya

Yayınevi: Postiga Yayınları
Kitap Türü: Günümüz Aşk
Yayınlandığı Yıl: 2015
Sayfa Sayısı: 464
ARKA KAPAK


Sana Ateş Böceği ve Peri Kızının hikâyesini anlatmamı ister misin?
Masum bir masalın içinde çok sevmişlerdi, Peri Kızı ve Ateş Böceği…Birbirlerine bir kalp atımı kadar yakın olup, okyanus aşırı kadar uzakken. Yeryüzünde, insanlık tarihi kadar eski, yeri göğü yakacak kadar heyecan verici; ey AŞK!
Ve yaşamaya devam ettikçe, o da bizimle birlikte var olacak. Çocuk yaşlarımın sonu genç kızlığımın başıydı. Başımda kavak yellerinin estiği, rüya gibi yıllardı. Henüz lisedeydim. Ve kalp kırıklığından henüz bihaberdim. Bir gün okulun çıkışına o geldi. Adı Ateş'ti. Adı gibi yakıp kavuran koyu renk bakışları, asi tavırları ve tavırlarına inat gülümsediğinde amansızca ortaya çıkan can yakan gamzeleri vardı. Ansızın gelmiş ve benim tekdüze çarpan yüreğimi alıp kendi yörüngesine fırlatmıştı. Ateş çenemden tutarak başımı tekrardan kendisine doğru kaldırmıştı. Güven veren ve ışıldayan bir gülümsemeyle bana bakmış "Ve eğer senin için kokum, biraz olsun senden bana esen ve beni serseme çeviren kokun gibiyse, şu zavallı kalbim mutuluktan çıldırabilir…"' demişti. Kocaman açılmış gözlerimle ona bakmıştım.
"Ben nasıl kokuyorum ki?
"Aşk gibi…"
(Tanıtım Bülteninden)

Herkese merhabalar :) Bu grupla okuma etkinliği yapmanın ne kadar eğlenceli olduğundan bahsetmiştik değil mi :))
Biz o kadar sevdik ki kitap dedikodusu yapmayı, sanırım bu etkinliklerin devamını getiririz:)
Neyse lafı fazla uzatmadan Gençlik Hatırası'ndan bahsedeyim sizlere biraz.  
Ece Altınkaya bizlere bir masal anlatmış; ama beklenin aksine buruk bir masal... Okuyunca içe dokunan; ama aynı zamanda naifliğiyle insanın ruhunu da okşayan acıtan bir peri masalı...
Etkinlik dahilinde sizlerle bir 90'lar postu paylaştım, bilmem denk geldiniz mi?
Platonik aşkların derinlemesine yaşandığı, gençlerin henüz ergenlik kavramını tanımlatmadığı, buhranlarını kendi içlerinde yaşadığı; müsamasız o yıllar...
Yıl 1996...
Gülperi henüz bir lise öğrencisi. Ve öyle naif, öyle içe kapanık bir kız ki... Aslına bakarsanız birçokları onu silik bir tip olarak tanımlayabilirler. Ama bence Gülperi, ailelerin tam da 'Hayırlı evlat' tanımlamasının hayat bulmuş hali. Kendi halinde, duru bir güzelliğe sahip ve henüz kendi keşiflerini yapmaya fırsat bulamamış, ailesinin fanusunda yaşayan gencecik bir kız o... Ve Gülperi'nin hayatı bir okul çıkışı Ateş'i görmesiyle yörünge değiştiriyor.

Ateş... Nasıl anlatılır ki bu genç adam? Adı gibi, adına can veren bir ateş parçası o aslında...
Motoru, kimseyi takmaz havaları... tam bir asi çocuk aslında. Tabii, bu elbette buz dağının görünen yüzü.
Ateş, Gülperi'nin yakın arkadaşı Buket'in kuzeni. Varlıklı bir aileye ve o aileyle yaşadığı bir dünya soruna sahip...
Gülperi'nin bir okul çıkışı yüreğine tohum atan bu platonik aşk, belki de en çok Gülperi'yi şaşırtarak karşılıklı bir şeye dönüştüğünde; bu iki genç yüreği kolay bir yol beklemiyor. Asıl soru o dikenli yolun sonunda ne olacağı.
Ama bu sorunun yanıtını kitapta alamayacaksınız hazırlıklı olun.
Zira Gençlik Hatırası üç kitaptan oluşan Hatıralar Serisi'nin ilk kitabı.

Gülperi'nin Ateş'i görmesiyle başlayıp, karşılıklı bir şeyler yaşamaya başlayacakları yere kadar gelişen süreci yüzeysel tutmamış yazarımız. Yani sizleri alelacele başlayan bir ilişkinin içine fırlatmıyor okumaya başlar başlamaz. Dönemi az çok bilenleriniz bunu yadırgamayacaklardır. Çünkü o dönem ve yaşanan ilişkiler malumunuz günümüzdeki gibi değildi. Yine de bu giriş kısmını uzun tutulmuş bulmanız olası... Benden tavsiye sabırlı olup, sayfaları çevirmeye devam etmeniz :)

Biraz da Sevgili Ece Altınkaya'dan bahsetmek isterim sizlere. Kendisi forum kökenli yazarlardan biri... Hayal Mahsülleri'nin yetenekli kalemlerinden... Ve sanırım forumların bir zamanlar birer yazma atölyesi olduğunun da en güzel ispatlarından :)
Yazarımız hakkında daha detaylı bilgiyi söyleşide paylaşacağız sizlerle. Şimdilik bizi izlemeye devam edin derim :)
Ve elbette çekilişe katılmayı ihmal etmeyin!! TIK... 
Keyifli okumalarınız olsun :)


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI