RKBT 5. Gün || Kör Fahişe Bıçağı-Çağan Dikenelli || Kitap Yorumu ve Çekiliş

Kitabın Yazarı: Çağan Dikenelli

Seri Adı: Bir Melek Teyze Polisiyesi #1
Yayınevi: Mendirek Yayıncılık
Yayınlandığı Yıl: 2014
Sayfa Sayısı: 272
ARKA KAPAK

Melek Teyzeden habersiz mahallede kuş bile uçmaz. Mecburen de olsa herkesin sevip saydığı, mahallenin en iş bilir, en çaçaron teyzesi şimdi de dedektifliğe soyunmuştur.

Daha önce çözdüğü iki dava sayesinde emniyette kendine yer edinen Melek Teyze, getirdiği çörekler ve baktığı fallar sayesinde yerini sağlamlaştırmış, bir de emniyet amiri Cevahirin sevgisini kazanınca artık Beyoğlu Emniyet Amirliğinden çıkmaz olmuştur.
Emniyetin arşiv bölümünde çalışan büyük oğlu Tuğrul bundan hiç memnun değildir. Ancak, çekik gözlü, zihnen olmasa da bedenen fazlaca gelişmiş, insan azmanı olan diğer oğlu Oğul Melek Teyzeyi maceralarında yalnız bırakmayacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
Bir Melek Teyze Polisiyesi Turu'nun son gününden herkese selamlar. Öncelikle serinin ilk kitabı Kör Fahişe Bıçağı'yla başlayalım. Ve pek tabi karakterlerimizi tanıyarak...

Seriye de isim olan Melek Teyze hem alışık olduğumuz 'teyze' profilinin tüm özelliklerini taşıyor, hem de bununla kalmayıp insanı şaşkın içinde bırakan özellikler taşıyor. Ne gibi dediğinizi duyar gibiyim ama benim kelimelerim onu anlatmaya yeter mi emin değilim. Hani kadın tam tipik mahalle teyzeleri gibi dedikodusever, uçan kuştan haberi olan bir karakter orası tamam; ama ek olarak ağzı bozuk, üstüne bir de zehir hafiye dedikleri cinsten.

Melek Teyzemiz Beyoğlu Karakolu için birkaç dava çözdükten sonra karakol polisleri tarafından sevilen bir dedektif olup çıkmış. Dedektif derken abartmıyorum. Kadıncağızın kendine ait cephaneliği bile var :) Ki en büyük silahı da sanırım küçük oğlu Oğul. Diğer yandan büyük oğlu Tuğrul var ki o da Beyoğlu Karakolu'nun memurlarından biri olmasına rağmen annesinin karakoldaki varlığından rahatsız olan tek kişi gibi görünüyor. Eee düşünsenize annenizin karakola taşınıp memurlara fal bakıp, kız bulmaya çalıştığını :))) Adamcağıza hak vermemek elde değil :)

İşte bu karakterlerle bezenmiş serinin ilk kitabında Melek Teyze hayat kadınlarını öldüren bir katilin peşine düşüyor Oğul'la birlikte.

Hemen şunu belirtmeliyim ki daha kitabın tanıtımlarını ilk gördüğümde polisiye dozajının yüksek olduğu izlenimi bırakmıştı bende. Ama okuyunca fark ettim ki bu aslında bir mizah kitabı ve polisiye araya renk olsun diye serpiştirilmiş. Bu tarz bir kitapta da kurgunun uçuk kaçıklığı kendini pek sorgulatmıyor, en azından ben sprgulamadım :) Ki  bu arada mizah demişken... Kitap yüksek doz argo içeriyor aman dikkat. Ben argo sevmediğimden okurken en rahatsız olduğum detay bu oldu.

Yayınevi iki şanslı okura seriyi set olarak hediye edecek. Çekilişe katılmayı unutmayın :)
a Rafflecopter giveaway
Keyifli okumalarınız olsun :)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI