RKBT 1. Gün || Aşık Kuşlar-Cecelia Ahern || Kitap Yorumu ve Çekiliş

Kitabın Yazarı: Cecelia Ahern

Orjinal Adı: How to Fall in Love
Çeviren: Solina Silahlı
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Kitap Türü: Romantik Komedi, Günümüz Aşk
Yayınlandığı Yıl: 2014
Sayfa Sayısı: 352
ARKA KAPAK

Ona âşık olmayı öğretmek için sadece iki haftası var...
Şans bu ya, depresyon denizinde boğulmak üzere olan Adam ile hayatını bir türlü yoluna koyamayan, derdi başından aşkın Christine'in tanışması talihsiz bir gecede gerçekleşir: Otuz beşinci yaş günü yaklaşmakta olan Adam intihar etmek için bir köprüye çıkmıştır ve oradan geçen Christine de Adam'ı ikna etmek için çılgın bir teklifte bulunur. İki hafta içinde Adam'a dünyanın yaşamaya değer bir yer olduğunu ve aşkı bulmak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmayacağını kanıtlayacaktır!
İddialı teklifine rağmen Christine'in büyük korkuları vardır. Başarısız olursa bunun sonuçlarına katlanabilecek midir? Peki ya aşka ve hayata dair bildiği her şeyin bir yalan olduğunu anlarsa ne yapacaktır? Hepsinden öte, bir hayata mal olabilecek bu macerada onu çok daha karanlık soruların beklediğinin farkında mıdır?
"Biraz neşe, biraz keder kokan bir romantik komedi.
İçiniz kıpır kıpır olacak!"
-Marie Claire-
"Cecelia Ahern'in romanları bir kutuda saklanan mücevherler gibi. Kutuyu açtığınız anda ışıltılar gözlerinizi alıyor."
-Adriana Trigiani-
"Modern bir peri masalını andıran bu romanda Cecelia Ahern, karakterleri baştan sona canlı tutan keskin bir zekâya sahip olduğunu kanıtlıyor."
-Hello-
(Tanıtım Bülteninden)

Aşık Kuşlar Turumuzun ilk gününden herkese merhabalar :)
O kadar keyifli bir kitap okudum ki yoruma koşa koşa geldim. Ve neresinden başlasam, ne kadarını anlatsam, çenemi nasıl tutup da spoileri abartmasam inanın bilmiyorum.
Christine'nin ısrarla savunduğu bir antitez var. Gelin bunu öğrenmek için önce teze bir göz atalım: Aynı kişiyi iki kez yıldırım çarpmaz!
Emin olun bahtsız kızımız buna inanmayı hepimizden çok ister ama inanmamak için haklı sebepleri var. Ne gibi mi? Şöyle anlatayım:
Christine talihsiz bir gece Simon isimli bir adamın intiharına şahit olduğunda bunun başına bir daha gelme ihtimalinin sıfıra yakın olduğunu düşünüyor. Zira Simon'un gözlerinin önünde kendini vurması ve tam vazgeçirdiğini sandığı anda şahit olduğu bu olay Christine'nın hayatında resmen bir dinamit etkisi yaratıyor. İlk iş kocasını terk ediyor kızımız. Hayatındaki pek çok insan onun travma sonrası stres bozukluğu yaşadığını düşünsün Christine uzun süredir hayatında bir şeylerin yolunda gitmediğinin farkında. İşte bu talihsiz olaylar dizisinin üstünden çok geçmeden kızcağız mutlu anılarını anımsamak için gittiği köprüden birinin atlamak üzere olduğunu fark ediyor. Simon olayından sonra bu Christine'nin üzerine düşen ikinci yıldırım vakası dikkat ederseniz. İşte kızımız azmediyor, allem edip kallem edip Adam'ı- yani intihar etmeye çalışan diğer kahramanımızı- aşağı inmeye ikna ediyor. Tabi bir anlaşmayla...
Anlaşmalarına göre Christine Adam'ın doğum gününe kadar, ki bu yaklaşık iki haftalık bir süre, dünyanın aslında o kadar da berbat bir yer olmadığını göstermek zorunda.

Ama Adam'ın ihtiyacı olan şey Christine'in olmayan pembe gözlekleri değil. Çünkü bu ikili resmen "Tencere dibin kara benimki senden kara" atasözünü gerçekler gibiler. İkisinin de depresyon getirisi yeme sorunu ve uyku bozukluğu var. Tek farkları Christine'ın Adam gibi kolayca pes etmeye niyeti yok.

Ve pek tabi bu iki haftada kaderin de onlar için bazı planları var!!!

Yani tek kelimeyle bir solukta okunan keyifli bir kitaptı Aşık Kuşlar. Karakterlerin içinde bulunduğu sıkıntılı durumlar ve geçmişin gölgeleri öyle acıtasyondan uzak verilmişti ki romantik komedi havası zerre zarar görmemişti. Ve Christine Adam'a yaşaması için sebepler verirken kızın enerjisine imrenmeden edemedim. Kitabı okuyup Adam'a hayran kalacak olanlar muhakkak vardır siz de görürsünüz ama benim favorim kesinlikle Christine'di. Unutmadan yazar öğle eğlenceli yan karakterlerle bezemişti ki kitabı cidden her biri ayrı keyifli kıldı okuma sürecini. Veee Christine'ın başucu kişisel gelişim kitapları!!! Bu türe bilinen bir antipatim olsa da karakter resmen merakımı körükledi :)))

Demem o ki fırsat bulursanız kitaba şans vermenizi öneririm :)
Benim Aşık Kuşlar'a puanım 9...
Eğer kitap ilginizi çektiyse çekilişi atlamamanızı öneririm:
a Rafflecopter giveaway

Bol şanslar:)
Keyifli okumalarınız olsun :)


1 yorum :

 1. https://www.facebook.com/tubaonde/posts/711314988945870
  https://twitter.com/tubaonde/status/509031148236709888
  facebook ve twitter paylaşımlarım sistemde görünmüyor buraya yazdım kpntrol edebilirsiniz
  şartlar tamam
  Tuba Önde
  tondeumut@hotmail.com

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI