Son Kamelya-Sarah Jio || Kitap Yorumu

Kitabın Yazarı: Sarah Jio

Orjinal Adı: The Last Camelia

Çeviren: Ayhan Ece Şirin
Yayınevi: Arkadya Yayınları
Kitap Türü: Aşk, Dram, Aile
Yayınlandığı Yıl: 2014
Sayfa Sayısı: 352
ARKA KAPAK
Önce küçük bir tohum düşer kalbin odasına, sonra aşkla yeşerir. Kulak verin, umudun sesini duyabiliyor musunuz?
1940'lı yılların Amerikası'nda bir fırıncının kızı olan Flora Lewis, un kokulu hayatının bir gün çok farklı yöne sürükleneceğini bilmiyordur. Genç kız bir yandan yaşlı anne babasına yardım ederken, öte yandan botanik bahçesinde bitkilerin ve çiçeklerin gizemli dünyasıyla uğraşmaktadır. Ta ki kendini uluslararası çiçek hırsızlığı zincirinin tam ortasında bulana kadar… Yapacağı iş çok basittir; İngiltere kırsalındaki Livingston Köşkü'ne gidip Middlebury Pembesi olarak bilinen ender bir kamelya türünü bulup haber vermek. Köşke dört öksüz çocuğa dadı olarak sızan Flora, içinde imkânsız bir aşkın tohumlarını büyütürken, ne tür bir belaya bulaştığını acı bir şekilde öğrenecektir.

Tam elli sene sonra bahçe tasarımıyla uğraşan Addison Sinclair, eşiyle birlikte Livingston Köşkü'ne gelir. Geçmişindeki hayaletten kurtulmaya çalışan Addison, aslında burada çok daha sancılı bir gizemin içine düşer. Bunu çözmeye çalıştıkça dillere destan kamelya bahçesinin kanla sulandığı gerçeğine de adım adım yaklaşacaktır…
Mart Menekşeleri ve hâlâ çoksatanlar listesinde yer alan Böğürtlen Kışı yazarı Sarah Jio'dan muhteşem bir kitap daha. Son Kamelya, kalbimizdeki geçmişin zehrini umut kırıntısına tutunan küçük bir tohumla yok edebileceğimizi gösteren bir başyapıt.

"Günümüze kadar taşınan geçmişin gizemi ile olayları yatıştıran affetmenin gücü tek kelimeyle muazzam."
-Booklist-
(Tanıtım Bülteninden)

Merhabalar... Yeni bir okuma etkinliğiyle geri döndük. Üstelik bu kez kalabalığız :) Efendim Kitap Meltemi, Kitap İklimi, Kitap Arası Kahve Molası ve bendeniz toplaşıp Son Kamelya'yı okuduk. Üstelik kızlar okuyalı epey zaman geçse de beni beklemek zorunda kaldılar. Neyse tüm yüzsüzlüğümle bu konuyu geçip kitap hakkında konuşmaya başlıyorum :)
Son Kamelya tipik bir Jio kitabı... Geçmişle günümüz arasında birbiriyle alakalı bir sır, onun etrafında dönen olaylar dizisi ve bir dünya tesadüf...
Flora Amerika'da ailesiyle kanaatkar bir hayat sürerken babasının borçları nedeniyle hiç tanımadığı bir yabancının teklifini kabul eder ve İngiltere'ye doğru yola çıkar. Yola çıkar çıkmaz da kabul ettiği işin uluslararası bir çiçek hırsızlığı şebekesiyle bağlantılı olduğunu öğrenir. Ama aile durumunu düşündüğünde geri dönemez ve kendini Middleburry Pembesi adında bir kamelya türünü aramak için Livingston Köşkü'nde dadı olarak çalışırken bulur. Annesiz kalan dört çocuğa bakmak için görevlendirilen kızımız kendini aileyle ilgili pek çok sırrın da ortasında bulur. 

Diğer yandan günümüzde Addison geçmişindeki bir sırdan kaçmak için eşi Rex ile kocasının ailesinin yeni satın aldığı Livingston Köşkü'ne gider. Ama ne yazık ki kaçmak istediği sır da peşinden gidecektir. Aynı zamanda evin eski sahipleriyle ilgili gizemi de çözmek niyetindedir Addison. 

Bundan sonrasını anlatmam epey spoiler içereceğinden konuşmasam hayırlı olacak sanırım :)
Kitapla ilgili kişisel olarak ilave edebileceğim tek detay Sarah Jio okumaya bir süre ara vermem gerektiği olacak. Yazarın her kitapta tarzı biraz daha oturuyor olsa da değişik kurguları aynı tarzla işleyişi bir okuyucu olarak beni bir parça sıktı. Bu kesinlikle kitap kötüydü demek değil. Sadece sanırım okuma aralarını açmam lazım :)
Ve kitabın sonu... Rex ve Addison açısından net bir sonla okuyucuyu ödüllendirse de aynı şeyi maalesef Flora cephesinde göremiyoruz. Evet üstü kapalı bir son var bu karakter için de ama ne yalan söyleyeyim daha fazla detaya hayır demezdim.

Şimdi sizlere yayınevi keşke ilk görseli kullansaymış desem ne dersiniz :) Benimki bir parça nankörlük de olabilir. Zira Arkadya'nın kitapları ne kadar özenli bastığı bilinen bir gerçek. Yine de gönlüm orjinal görselden yana :)
Sonuç olarak benim kitaba puanım 8 arkadaşlar...
Söylemeden edemeyeceğim. Sarah Jio'nun tüm kitaplarını okumuş biri olarak kesinlikle beğeni sıram şöyle:
Böğürtlen Kışı-Yağmur Sonrası-Son Kamelya-Mart Menekşeleri...
Keyifli okumalarınız olsun :)
1 yorum :

  1. ben bunun kahramanlarını ve kişilik özelliklerini istiyorum kitap bende var ama kahramanlarının kişilik özelliklerini bulamadım.

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI