Yaralı-H. M. Ward || Kitap Yorumu

Kitabın Yazarı: H. M. Ward
Orjinal Adı: Damaged
Seri Adı: Damaged #1
Çeviren: Murat Can Buluz
Yayınevi: Aspendos Yayınları
Kitap Türü: Günümüz Aşk, Yeni Yetişkin
Yayınlandığı Yıl: 2014
Sayfa Sayısı: 240

ARKA KAPAK
Hayat berbat. Ve Sidney ne zaman toparlanacak olsa, ters giden bir şeyler daima oluyor. Hiçbir zaman iyi değildi ama bu sefer farklı. Bu sefer "iyi" doğru bir kelime bile değil.
Peter "mükemmel"in insanda vücut bulmuş hâli. Araftan düşmüş bir melek sanki. Çünkü kabul edelim, bu kadar yakışıklı bir adam, aynı zamanda yaramazdır da. Buraya onun hayatını mahvetmek için gönderilmiş olmalı.
Peter, seksi mavi gözleri, koyu renk saçları ve kaslı vücuduyla güzelden de öte. Büyüleyici zekâsını da katarsak Peter, Sidney'nin bir erkekten isteyebileceği her şeye sahip ama tam mercimek fırına verilmek üzereyken Peter ona kapıyı gösterir. Sidney utançla oradan ayrılır. Olabilecek en kötü tanışma randevusunun sonu. Hayatı bundan daha kötüye gidemezdi herhâlde ama gitti.
Ertesi sabah ise her şey başına yıkılır. Geçen akşam, onu yarı çıplak gören delicesine yakışıklı adam, sınıfta karşısında ders anlatıyor!

Okunan ama yorumuna bir türlü elimin gitmediği kitaplardan biri Yaralı.
İlk başta Pena Yayınları'ndan çıkan İlk Defa'ya çok benziyor kurgu itibariyle. Sidney ve Peter'ın karşılaşmaları, öğrenci-öğretmen ilişkileri falan benzer. Ama bu benzerliklerin dışında bence bu kitap karakter derinliği açısndan İlk Defa'dan daha başarılı. İlk Defa'da yazarın benimsemiş olduğu eğlenceli dil, türdeki çik-lit yatkınlığının aksine Yaralı da daha dramvari bir anlatım tercih edilmiş. Elbette sizi gözyaşlarına boğacak bir dram değil sözünü ettiğim. Sadece karakterleri biraz daha içselleştirecek bir derinliği kastediyorum.

Sidney ailesini ve anımsamak istemediği bir geçmişi ardından bırakıp üniversiteyi bir kaçış olarak görür. Ama ne kadar aksine inanmaya çalışsa da kaçmak istediklerini pek de ardında bırakmış sayılmaz genç kız. Diğer yandan 'normal'leşmek için arkadaşı Millie'nin ayarladığı ikili randevulara katılır. Ama gelin görün ki bu ikili randevuların hepsi birbirinden de iğrenç geçer. Ellerine kollarına sahip çıkamayan partnerler genç kızın kaçmak için çabaladığı her şeyi yeniden su yüzüne çıkarır. Ta ki Millie'nin ayarladığı son randevuya kadar. Daha masaya oturduğu ilk andan karşısındaki yabancıyla alışık olmadığı bir yakınlığı paylaşır Sidney. Tabi Millie gelip de yanlış masaya oturduğu gerçeğini hatırlatana kadar.
Gecenin devamı Sidney için alışkın olduğu ritüele dönüşür. Esas flörtü de diğerleri gibi çıkar ve o randevu da faciaya dönüşür. Otoparkta tekrardan akşamın başındaki yabancıyla karşılaşıp aralarındaki çekimin yerli yerinde durduğunu fark edince kendini olayların akışına bırakır genç kız. Böylece 'kahve içmek' için Peter'ın evinde bulur kendini. Yakınlaşmalarının ve paylaştıkları ateşli öpücüğün ardından çalan telefon ikisini de gerçeğe döndürür ve Sidney bir anda kendini kapının önünde bulur. Peter fikrini değiştirmiştir...

Bu yabancıyı tekrardan görmeyeceği fikrine kendini alıştıran kızımız ertesi gün çok fena bir şekilde yanıldığını kavrar. Çünkü Peter kaybettikleri hocalarının yerine göreve başlamıştır ve gelin görün ki Sidney adamın öğrenci asistanıdır. Tahmin edeceğiniz üzere bundan sonrası tipik bir bir adım ileri iki adım geri, kaçma kovalama kısmı. Ama sayfalar ilerledikçe karakterlerin geçmişlerindeki sırların açığa çıkmaları hikayeyi dolu kılmış.

Ve kitap öyle bir yerde bitiyor ki asıl hikayeyi ikinci kitapta okuyacağımızın sinyallerini veriyor bizlere. Muhtemelen ikinci kitabı okuyacağım :)
Yayınevi orjinal görsele sadık kalmış gördüğünüz üzere. Ama şunu söylemeden edemeyeceğim:
Adonisli kapaklar bazı insanların ilgisini çekiyor olabilir tamam ama Allah aşkına bu kapağın kitapla ne alakası var!!! Ben söyleyeyim yok! 

Ayrıca Aspendos'un acilen çevirmen değiştirmesi lazım. Okuduğum kitapların çevirileri birbirinden kötü. Puanımı kırmama sebep de çeviri ve kapaktır.

Kitaba puanım 7...
Keyifli okumalarınız olsun :)
2 yorum :

 1. Bu kitabın devamı ne zaman gelecek acaba? Hiç duyumun var mı? Okumak istediğim bir kitap ama devamını bekliyorum hep.. Hiç haber bulamadım ama internette. Gerçi beğenmeyen de var ama öğretmen-öğrenci ilişki temalı kitaplara bayılırım ben. :) Sanki çok yoksun ortada bu aralar, severek okuyorum yazılarını. :) Bu arada, ben de bloguma beklerim. Yeterince aktif olamasam da.. ortaboypopcorn.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de beğenmiştim bu kitabı :) Devamı hakkında hiçbir fikrim yok maalesef.
   Ve evet, internet problemim var blogla pek ilgilenemiyorum :(

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI