RKBT 2. Gün || Sürgün-RaShelle Workman || Kitap Yorumu ve ÇekilişKitabın Yazarı: RaShelle Workman
Orjinal Adı: Exiled
Seri Adı: Immortal Essence #1
Çeviren: Aksu Büyükatlı
Yayınevi: Elf Yayınları
Kitap Türü: Fantastik Bilim Kurgu, Yeni Yetişkin
Yayınlandığı Yıl: 2014
Sayfa Sayısı: 387
ARKA KAPAK 
Ayrı dünyalardan geliyorlardı.
Şans, onları bir araya getirdi.
Tek kurtuluşları ise aşktı.
Uzaylı Prenses dünyaya sürgün edilmişti. Gezegenine geri dönmek için bir haftası vardı, yoksa ölecekti. Tek kurtuluşu ise dünyalı bir çocuğun ruh eşini bulmasını sağlamaktı. Yani, çok basit işti...
(Tanıtım Bülteninden)

Turun 3. gününden herkese selamlar :)
Malumunuz bu kez Elf Yayınları'ndan çıkan Sürgün kitabını konuk ediyoruz. Bir süredir fantastik kitap okumamış bana değişiklik yapmak açısından Sürgün çok iyi denk geldi :) Gerçi her ne kadar fantastik bilim kurgu olsa da diğer yandan bu bir new adult kitabı, bu anlamda okuduğum son dört kitapla bir nevi aynı çizgide sayılır. Neyse efendim lafı uzatmadan kitaptan bahsedeyim sizlere birazcık :)

Kelari gezegeninde hayat dünyadan farklıdır. Bir nevi krallıkla yönetilen gezegende yaşayanlar 16 yaşlarına gelene kadar grilere bürünmüş bir haldeler. Gri saçlar, gri gözler... 16 yaşına bastıklarında dönüşüm geçirerek ölümsüzlüğe kavuşup Kelvieri oluyorlar. Kahramanımız Venüs Carania Krallığı'nın varis prensesi... Tam da dönüşüm sürecinin başlayacağı 16. doğum gününde gerçekleşen bir takım olaylar sonucu Venüs kendini dünyaya sürgün edilmiş bulur. İhanetle suçlanan kızımızın kendini aklamak için gezegenine dönebilmesi için yerine getirmesi gereken bir görevi vardır. Bu görev Micheal adındaki bir gencin gerçek aşkını bulmasını sağlamaktır.
Henüz dönüşümünü tamamlamayan Venüs için dünya atmosferi bir nevi zehir demek ve bu ortamda sadece bir hafta yaşayabilir. Bu da kızımızın Micheal'ın gerçek aşkını bulmasına yardım etmesi için bir haftası olması demek. Bu zorlu yolculukta Venüs'ün en büyük şansı ise koruyucusu Zaren'in de yanında olması.

Sadece gezegenlerinde aldıkları dünya derslerinden biraz bilgisi olsa da bu sürgün Venüs için pek çok yeni deneyim demek. Özellikle kendi duygularındaki değişimler adına...
Kelari'de duyguları önemsemeyen ve kendine halkının ihtiyaçları doğrultusunda bir hayat belirleyen Venüs dünyaya ayak basar basmaz adını koyamadığı duygular hissetmeye başlar. Özellikle koruyucusu Zaren'e karşı hissettiği çekim ve Micheal'la aralarında oluşan adını koyamadığı bağ kızımızın epey kafasının karışmasına neden oluyor. Ve tahmin edersiniz ki tam da bu noktada bizi bir nevi aşk üçgeni bekliyor.

Ufak bir parantez açayım; duygusal anlamda gel gitler yaşayan kadın karakterlere tahammülüm yok sanırım benim. Bu anlamda Venüs'e de sinir olduğumu belirtmem gerek.

Kitaba dönecek olursam... Micheal'la ilgili yazarın oluşturduğu gizem, Venüs'ün her geçen gün kötüleşen sağlığı ve önlerindeki belirsizlik kitabın hızla okunmasını sağlıyor. Ama ilk 100 sayfa kadar hem kavramların hem de kurgunun oturması açısından kitap yavaş ilerliyor. Daha sonra hızlı bir tempoyla devam ediyor.
Ve kitap öyle bir yerde bitiyor ki keşke ikinci kitap çıkmış olsaydı dedim. Çünkü aklımda oluşan soru işaretlerinin çoğunun yanıtını belli ki ikinci kitaba saklamış yazar.


Gördüğünüz üzere yayınevi orijinal görsellerden birini kullanmış. Çok da güzel bir tercih yapmışlar bence:)

Hemen kitabın çevirisine değineyim biraz. Çevirisi fena olmamakla beraber son okumasında ve edisyonunda eksikler ve gözden kaçanlar vardı. Kelime yazılışlarında yanlışlar, eksik kelimeler, ikilemelerde sıkıntılar ve noktalama işaretlerinin-özellikle virgülün- yanlış kullanımı gözüme takılanlardan birkaçı. İkinci baskıya daha dikkatli bir çalışma öneriyorum :)

Benim kitaba puanım 7...
Keyifli okumalarınız olsun :)
Çekilişimiz hâlâ devam ediyor, bol şanslar :)
a Rafflecopter giveaway


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI