Uzak Ülke-Nancy Grossman || Kitap Yorumu

Kitabın Yazarı: Nancy Grossman
Orjinal Adı: A World Away

Çeviren: Songül Doğru Getir

Yayınevi: Parodi Yayınları
Kitap Türü: Genç Yetişkin, Aşk, Gerçekçi-Kurgu
Yayınlandığı Yıl: 2014
Sayfa Sayısı: 435
ARKA KAPAK
Gözlerinizi kapatın ve hiç cep telefonu kullanmamış, kot pantolon giymemiş, sinemaya gitmemiş, 16 yaşında bir genç kız hayal edin. İşte karşınızda Eliza Miller. Ama artık Elizanın, kendisinin de bir üyesi olduğu Amish topluluğundan uzaklaşıp hayatına yön verme zamanı gelmiştir.
Rumspringa döneminde, Chicagonun banliyölerinden birinde, dadı olarak çalışma imkânı yakalayan Eliza, modern dünya ile tanışmak üzere ailesinin yanından ayrılır. Evden ayrılan Eliza, kendisini nelerin beklediğini görmek için sabırsızlanmaktadır. Gittiği yerde, kaderi Josh isimli bir gençle kesişen Eliza, bu genç sayesinde müzikle, filmlerle ve yepyeni arkadaşlarla tanışarak kendisi için büyülü bir dünyanın kapısını aralar. Ama bir karar vermek zorundadır. Arkasında bıraktığı Amish topluluğunu ve ailesini ebediyen terk mi edecektir? Yoksa modern hayatın getirilerini elinin tersiyle itmesine gerek kalmadan, aşkının yanında kalmayı mı tercih edecektir? Yalnızca 16 yaşında, yüreği dolup taşan bir genç kız, hayatının geri kalanında neyi isteyip istemediğine nasıl karar verecektir?
Bu naif roman kalplerinizi ısıtacak.
-Kirkus Review (2012 Yılı, En İyi Gençlik Romanları)-
Nancy Grossmanin hikâyesi, Amishlerin yaşam tarzını tüm yönleriyle gözler önüne sererken, aynı zamanda bu kendi kabuğundan dışarıya çıkmayı reddeden, sıra dışı toplumun dış dünyaya karşı gösterdiği reaksiyonu da başarıyla tasvir ediyor.
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)

Tut Elimi'yle başlayan Parodi yolculuğum Uzak Ülke'yle devam etti :) Sırada alıntılarla heyecanımı ve beklentimi tavan yaptıran Sen Benim Diğer Yarımsın var. Ve tabi Tut Elimi'nin devam kitabı da... Tut Elimi demişken Parodi'nin Facebook sayfasında bugün yapılan duyuruya göre çok yakında devam kitabı dağıtıma başlayacakmış. Bu arada ilk kitabın kapağında da değişik yapmışlar yeni baskıda. Sormama rağmen hain admin tam tarih söylemedi ne yazık ki :) Neyse efendim ben hemen Uzak Ülke'ye yoğunlaşıp biraz kitaptan bahsedeyim sizlere.Kitap verimsiz bir zamanıma denk gelerek günlerce süründü elimde. Ama tabi hemen belirteyim sebebi benim
tembelliğim kitabın pek kabahati yok :) Gerçi yer yer durağanlık ve sıkıcılık yoktu dersem yalan söylemiş olurum.
Kitabımız 16 yaşındaki Amish kızı Eliza'nın Rumspringa dönemini anlatıyor. Hayatındaki tek farklılık haftada bir gerçekleşen, yabancıları evlerinde konuk ettikleri gece olan Eliza, geleneklere uygun vaftiz edilmeden önce, dışarıdaki yaşamı tecrübe etmeleri için tanınan fırsatı değerlendirmek istiyor. Onun için her daim gizemini koruyan bu dış dünya öyle caziptir ki önüne çıkan ilk fırsatı değerlendirmekten de çekinmiyor. Uzun uğraşlar sonucu ailesini ikna edip yabancılar gecesinin birinde tanıştığı Rachel'in çocuklarına bakmak için şehre gidiyor. Hayatında hiç cep telefonu, bilgisayar görmeyen; Apple'ı elma reyonu zanneden Eliza için bu tam bir maceraya dönüşüveriyor. 

Kitapta yazar aslında bir nevi bilinmeyenin cazibesini anlatmaya çalışmış. Başta büyülü bir dünya gibi görünen yaşamın ayrıntılarını tecrübe ettikçe aslında bazı şeyleri ne kadar gözünde büyüttüğünü fark edecek Eliza. Tabi bunda yaşadığı ihanetlerin de etkisi yok değil. Bir de Josh faktörümüz var ki okuyup görün... Eliza için hayallerinin kapısını açan bu yolculuk hayatında pek çok gerçeği fark etmesine neden olacak... 


Parodi orjinal görsellerin en güzelini kullanarak akıllıca bir tercih yapmış. Aslında yayınevinin birkaç tasarımı daha varmış Facebook sayfalarında yayınlamışlar; ama bu çok yerinde bir karar olmuş. 

Kitabın çevirisi iyiydi. Aynı zamanda yazarın dili de son derece sadeydi. 
Ama hemen şunu söyleyeyim benim için oldukça hafif bir kitaptı. 15-16 yaşında olup da okuyacak kitap arayanlara tavsiye ederim, bence son derece de beğenirler. Ama ben bir parça yavan bulduğumu itiraf etmeliyim. Kaldı ki bazı yerlerde son derece durağandı olaylar... 
Tüm bunları göz önünde bulundurarak kitaba puanım 7...
 Keyifli okumalarınız olsun :)


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI