Seninle-Jasinda Wilder || Kitap Yorumu

Kitabın Yazarı: Jasinda Wilder
Orjinal Adı: Falling into You

Seri Adı: Falling Serisi #1
Çeviren: Fatma Zeynep Öztürk
Yayınevi: Pena Yayınları
Kitap Türü: Günümüz Aşk, Yetişkin
Yayınlandığı Yıl: 2014
Sayfa Sayısı: 320
ARKA KAPAK

Nell Hawthorne çocukluk arkadaşı Kyle Calloway'e âşıktır. Aşkları hiç bitmeyecek gibidir. Ancak bir gece Kyle trajik bir kaza sonucu hayatını kaybeder ve bu kaza Nell'i tamamen değiştirir. Kyle'ın cenazesinde Nell, ilk defa Kyle'ın kardeşi Colton'la karşılaşır ve her ikisi de Kyle'ın yokluğunda hayatlarına yeni bir yön çizer. Yıllar sonra bu ikili tekrar karşılaşır; bu sefer bu karşılaşma onları hiç tahmin edemeyecekleri tatlı bir çıkmaza götürecektir.
(Tanıtım Bülteninden)

CNR'de bloggerların elinde bu kitabı gördükçe nasıl içim gitti anlatamam :) Ta, yayınevi baskıyı duyurup kapağı tanıttığından beri, kapağa vurulmamla beraber okumayı çok istediğim bir kitaptı Seninle. Böğürtlen Kışı'ndan sonra ne okusam diye kara kara düşündüğüm sırada Meltem yetişti imdadıma ve Seninle'yi birlikte okumaya karar verdik. Evvela onun yorumunu merak edenler için şöyle alayım sizleri: Tıkkk

Efendim hemen kitabın konusundan bahsedeyim, kaldı ki arka kapak epey açıklayıcı. Nell doğduğu günden beri bir şekilde hayatına dahil olan, en iyi arkadaşı, biricik dostu Kyle'ya aşıktır. Üstelik duyguları tek taraflı da değildir. 16 yaşında arkadaşlıkları yön değiştirerek aşka dönüşür ve birbirlerinin hayatlarının ayrılmaz birer parçası haline gelirler. Ta ki 18 yaşlarına kadar... Arka kapakta trajik diye tabir edilen kaza meydana gelir ve Kyle ardında suçluluk duygusuyla kıvranan bir Nell bırakır.Tam da kitabın bu noktasında Nell'in hayatına Kyle'nin ağabeyi Colton dahil olur. Kyle'nin cenazesinde ortaya çıkan gizemli ağabeyimiz ve Nell arasında ortak kayıplarından da öte bir bağ oluşur o gece.
Kitap tam da bu noktada anlatıcı değiştirerek iki yıl sonraya atlayıveriyor. O ana kadar Nell'in bakış açısıyla anlatılan hikayeyi Colton'un açısından okumaya başlıyoruz bu kez.
New York'da bir parkta gitar çalarken Nell'le yeniden karşılaşıyor Colton. Genç kızın her halinden hala yaşadığı travmayı atlatamadığını ve acı çektiğini anlıyor oğlumuz. Çünkü Colton da acı çekmenin ne demek olduğunu biliyor. Nell'in onun için tehlikeli olduğunu, her halukarda ona da acı çektireceğini bilse de genç kızdan uzak duramıyor Colton. Gerisi de zaten kitapta...

Kurgu anlamında kitapta eksik kalan parçalar olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bu noktalara aşağıda değineceğim de ama malum spoiler içerecekler :) Yine aynı şekilde büyük ihtimalle yazarın anlatımından kaynaklandığını düşündüğüm anlatım aksaklıkları da mevcuttu. Yüklemsiz pek çok cümleye denk geldim mesela. Çeviri hatası olma ihtimali de var bu kısımların ama şahsen yazarın anlatımından kaynaklandığını düşünüyorum. Öyle ahım şahım, parmak ısırtan, gıpta ettirecek bir anlatımı yok kitabın. Ama çabuk okunuyor mu okunuyor... Bestsellerlerde olması gereken çoğu özelliği barındırıyor; ama yine de türü içinde çok daha iyi kitaplar var. Bu anlamda kitabın benim için hayal kırıklığı olduğunu inkar edemem.

Bundan  sonrası okumayanlar için SPOİLER içerir :) Okumayın, sonra adım spoilerciye çıkıyor :)

Bir kere Nell benim için çelişkiler yumağı gibiydi. Kitabı kendi açımdan üçe ayırdığım düşünülürse üç ayrı kadın karakter vardı diyebilirim. İçlerinden en çok Kyle'le beraber olan Nell'i sevdiğimi belirtmeliyim. Diğerleri fazlasıyla tutarsızdı.
Kurguda yazarın eksik bıraktığı en büyük nokta ise Colton'un geçmişiydi. Yaratmaya çalıştığı badboy hiç inandırıcı olmamakla beraber, ailesiyle arasındaki anlaşmazlıkta tam olarak okuyucuya verilmiyordu. Eksik kalan parçalar vardı.
Diğer yandan yazarın anlattığına göre Nell 12 yaşına gelene kadar Colton ailesiyle yaşıyor. Kardeşlerden biriyle o denli yakınken yazarın Nell'in Colton'u tanımıyormuş gibi yansıtmasını anlamlandıramadım.

SPOİLER BİTTİ! Rahatlayın :)

Pena'nın İlk Defa'sını ne kadar beğendiysem bu kitabı bir o kadar hayal kırıklığı oldu. Aslına bakarsanız Kyle ölene kadar kitap son derece iyiydi. Anlatım da karakterler de fazlasıyla profesyonelceydi. O kısımları okumak acayip zevkliydi. Ama Kyle ölür ölmez kitabın büyüsü de saman alevi gibi sönüverdi. Hele bir 50 sayfa kadar sevişme kısmı vardı ki bildiğiniz porno anlatmıştı yazar. Yani Nell takmıştı kalçasının üstündeki ele o kadar diyim :)

Bir diğer noktayı da söyliyim içimde kalmasın :) Colton'un bir aşık olma tarifi vardı... Kızın şöyle güzel gözleri, şöyle güzel vücudu vardı, vs... Eee hani duygular? Fiziksel beğeniyi aşk diye yutturuyorlar resmen :P

Ah evet çok konuştum farkındayım :)

Orjinal görseli tercih etmeyen yayınevine şükranlarımı sunuyorum :) 
Bence Pena'nın kapağı çok daha güzel. Zaten en başta da çok beğendiğimi söylemiştim.

Velhasıl-ı kelam kitaba puanım 6 arkadaşlar
Keyifli okumalarınız olsun:)

1 yorum :

  1. nell kız mı yani oha başta kyle nin ağabeyi colton diyince erkek aşkı mı olacak diye düşündüm ki hala pek emin değilim nell kız mı yani

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI