Kuralsız-Veronica Roth || Kitap Yorumu

Kitabın Yazarı: Veronica Roth

Orjinal Adı: Insurgent

Seri Adı: Divergent #2

Çeviren: Uğur Mehter
Yayınevi: Artemis Yayınları
Kitap Türü: Fantastik, Macera, Aşk
Yayınlandığı Yıl: 2012
Sayfa Sayısı: 516
ARKA KAPAK

Tek bir seçim
Fedakarlık gerektirir
Tek bir fedakarlık
Kayıp getirir
Tek bir kayıp
Sorumluluk haline gelir
Tek bir sorumluluk
Savaş demektir
Tek bir seçim
Seni yok edebilir
Her seçimin bir sonucu vardır. Tris sevdiklerini -ve kendini- kurtarmak zorunda. Üzüntü, fedakarlık, kimlik, bağlılık, kurallar ve aşkla ilgili sorunlarla boğuşurken bu hiç de kolay olmayacak. Üstelik savaş başlıyor ve herkes tarafını seçmek durumunda. Ancak geri dönüşü olmayan bir yola giriyorsan, zafer getireceğini umduğun seçim, tüm hayatını altüst edebilir.

Üşengeç blogger geldi :) Kitabı bitireli kaç gün oldu ama bir türlü fırsat bulup post giremedim. Üzerinize afiyet biraz hastayım, bir de üstüne üşengeçliğim tutunca kaldı işte kitap yorumum. Bakalım bu kafayla ne kadar anlatabileceğim :)

Evvela ilk kitap Uyumsuz için sizi BÖYLE alayım :) İlk kitabı okumadıysanız bu yorum ağır SPOİLER
içerecek ama dikkat diyorum!!! 
Uyumsuz'da bilgelerin şehri ele geçirmek için neler yaptıklarını, bu isyanın Tris'e nelere mâlolduğunu okumuştuk. Anne babasının kaybı Tris için hiç de kolay bir sınav olmadı. Üstelik Tobias'ı da etkisinde kaldığı serumdan son anda çıkarmayı başarmıştı malumunuz. İşte Kuralsız tam da bu noktada başlıyor aslında. Simülasyonun etkisinden kurtulan Cesurlar neyin içinde olduklarını fark eder etmez şehirde işler olduğundan daha fazla karışıyor. Bilgelerin saldırısından kurtulmayı başaran bir avuç Fedakar,Tris'in ağabeyi Caleb, Edward, Tris ve Tobias Dostluk topraklarına sığınıyorlar. Bu arada okuyucu da Dostluk Topluluğu'na daha yakından tanıklık ediyor. Topluluktaki tarım, insanların barış içinde yaşamaları, bunu başarabilmeleri için yiyeceklerine katılan serumlar, vs. vs... Yani anlayacağınız hiçbir toplulukta işler yolunda değil!


Dostluk topraklarında aradıklarını bulamayınca kendilerini bir anda Topluluksuzlar'ın arasında buluyorlar Tris ve Tobias. Ve fark ediyorlar ki Topluluksuzlar bir savaş hazırlığındalar. Ve tahmin edin başları da kim: Tobias'ın annesi! 
Diğer yandan simülasyonun etkisinden çıkan ve isyana karşı çıkan cesurlar da Dürüstlük Topluluğu'na sığınmış durumdalar. Tahmin edersiniz ki Tris ve Tobias'ı bir de Dürüstlük macerası bekliyor olacak. 
Kitapta dengeler o kadar çok değişiyor ki bir solukta okunduğu bir gerçek. Üstelik serinin ilk kitabından daha çok distopik özelliğe sahip Kuralsız. Yazar kurguyu başarıyla örüp, ilk kitaptaki detaylarla birleştirmiş. Üstelik bıraktığı boşlukları da üçüncü kitapta dolduracağını vaad ediyor okuyucuya. Hani ilk iki kitabı peş peşe okuyunca 'keşke okumak için üçüncüyü bekleseymişim' demeden edemedim. Bunda kitabın çok heyecanlı bir yerde bitmiş olmasının da payı büyük elbette...

Kitap boyunca Tris'in bunalımlı halleri, Tobias'la aralarında büyüyüp duran uçurum okuyanı oldukça geriyor. Ama Tris'i anlamak da zor değil. Anne babasının kaybının yanında bir de en yakın arkadaşlarından birini vurmuş olmanın rahatsızlığını yaşadı. Ama kendinden vazgeçişinin nelere neden olabileceğini düşünmeyişi en az Tobias kadar sinirlendirdi beni. 
Diğer yandan Tobias'ın da çok doğru kararlar verdiğini söyleyemeyeceğim. Hele kitabın sonlarına doğru sinir etti beni... Ama benim için kitabın can alıcı yeri Caleb'in ihanetiydi!


Yayınevini iki doğru kararından dolayı kutlamak lazım:
İlki orjinal kapağa sadık kalınması, ikincisiyse çevirmen değişikliğine gidilmeyişi.
Çevirmenin değişmemesi ilk kitapla bütünlük oluşturmuştu. Diğer yandan yine şimdiki zaman kullanılarak anlatımı tercih etmişti yazar... İlk kitapta da söyledim şimdi de söylüyorum kesinlikle geçmiş zaman kullanılmalıymış anlatımda. 

Distopya anlatılan kitaplarsa genel anlamda bir şikayetim varsa o da şu: Karakterler neredeyse her zaman 16-18 yaşlarındalar. Bu kitapların çoğunda macera ögesi işliyor yazarlar... Ve inanın okurken inandırıcı bulmakta zorlanıyorum. Biraz daha yetişkin karakterler kullansalar ne sakıncası var acaba ??? 

Sızlanmamı bitirdikten sonra hemen bağlıyorum yazımı:)
Kuralsız'ı Uyumsuz'dan daha çok beğendim. 
Kitaba puanım 8...
Keyifli okumalarınız olsun :)


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI