İlk Defa - Cora Carmack || Kitap Yorumu

Kitabın Yazarı: Cora Carmack
Orjinal Adı: Losing It

Seri Adı: Losing It #1
Çeviren: İmge Tan
Yayınevi: Pena Yayınları
Kitap Türü: Romantik Komedi, Günümüz Aşk
Yayınlandığı Yıl: 2014
Sayfa Sayısı: 280
ARKA KAPAK
Üniversitenin tek bakiresi olarak mezun olmak istemeyen Bliss hızlıca birini bulup bu işi çözmeye karar verir. Mümkün olduğunca çabuk... Tek gecelik bir ilişki... Bliss o kişiyi bulur ancak gerçekten gülünç bir bahaneyle onu yatakta bırakarak kaçar. Ertesi gün sınıfa giren yeni tiyatro öğretmeni ona çok tanıdık geliyordur. Bliss tam sekiz saat önce onu yatakta bırakmıştır... Yalnız... Çıplak...


Sınavlar biter de ben boş durur muyum??? Beni tanıyanlarınız cevabını elbetteki bilirler, hayır... Benim için en güzel stres atıp, rahatlama yöntemi kitaplar. Bu hep böyleydi, hep de böyle olacak zannederim. Finallerdi, bütünlemelerdi, bambaşka denge arayan problemlerdi derken epey stresli günler geçirmemin ardından kendimi tam manasıyla kitaplara vurmuş durumdayım :) Cuma akşamından beri 'İlk Defa' bitirdiğim 6. kitap oldu... Rekorumu egale etmiş değilim :) Neyse neyse çenem düştü hemen kitap hakkında konuşmaya başlayayım.

İlk Defa daha dağıtıma başlamadan reklamı yapılan bir kitap oldu. Bu konuda Pena Yayınları'nı tebrik etmek lazım bence. Genelleme yapmak çok sağlıklı değil farkındayım ama çok reklamı yapılan kitaplara karşı bir önyargım var son zamanlarda. Allah'tan İlk Defa olumlu manada beni şaşırtan ve beklentimin üstünde çıkan bir kitap oldu.
Arka kapak kurgu hakkında epey ipucu veriyor esasında :) Bliss üniversitenin son döneminde, mezuniyeti bu kadar yaklaşmışken kendince büyük(!) bir problemi halletmeye karar veriyor. Üniversiteden bakire olarak mezun olmak istemeyen kızımız en yakın arkadaşının aklına uyup iki dirhem bir çekirdek bara gidiyor ve kendisi için en uygun adayı beklemeye başlıyor :)
Kızımız tam kendisi için uygun aday bulacağından ümidi kesmiş lavaboya giderken oturmuş Shakespeare okuyan biriyle karşılaşıyor. Evet evet, barda Shakespeare okuyor adam! Kızımız da bizim gibi durumun sıradışılığının farkında tabi... Tam da bunu dillendirip adamla sohbete koyulduğunda fark ediyor ki karşısındaki yakışıklı bir İngiliz! Evet kızımızın İngiliz aksanına zaafını böylelikle öğrenmiş oluyoruz :) Neyse efendim arka kapakta da söylediği gibi kızımız tam da işlerin hararetli bir hal aldığı anda saçma sapan bir bahaneyle adamı, ki adı Garrick, öylece bırakıp kendini dışarı atıyor. Ertesi gün de malum sürpriz Garrick'in hocası olduğunu öğreniyor. Kitap da tam da burada başlıyor işte...

Garrick'ten fazlasıyla hoşlanmış olması o andan sonra önemini yitiriyor Bliss için. Netice de adam hocası ve aralarında gelişebilecek bir ilişki etik değil. Ama hayat bu ya ne tesadüfler bitiyor ne de ikili arasındaki çekim azalıyor kitap boyunca. Zaten Garrick'in de mücadele etmek için çok çaba harcadığı söylenemez :) Gerisini anlatacağımı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, okuyup kendiniz görün :)

Ben azıcık karakterlerden bahsedeyim:
Bliss; kendine karşı dürüst, kontrol manyağı sayılabilecek kadar mantık kumkuması, heyecanlanınca sakarlığın dozunu kaçırabilecek bir bedevi adeta :) Tüm bu saydıklarım bir araya gelince elbette eğlenceli bir karakter ortaya çıkıyor. Tabi bir de kitabı birinci tekil anlatımla Bliss'in ağzından okuduğumuz gerçeğiyle birleşince bu detay kitabın sizi ne kadar eğlendireceğini bir düşünün.
Garrick'e gelince; son zamanların kötü çocuk modasının aksine gayet beyefendi bir erkek karakter olarak sempatinizi kazanacak emin olun. Ah bi de beyimiz kıskanç ki sormayın :) Onun kıskançlıkları tebessüm ettirdi bana ilk sayfalarda...

Bi de kitabın en son kısmı Garrick'in anlatımıyla yazılmıştı ki ne yalan söyleyeyim onun bakış açısıyla okumak da hoşuma gitti.

Son zamanların ağır erotizm modasının aksine kitapta ikili arasındaki yakınlaşma ve samimiyet dozundaydı.
Uzun zaman sonra zengin olmayan bir erkek karakterle kurgulanmış güzel bir romantik komedi okumanın tadını çıkardığımı söyleyebilirim sizlere. Bir de New Adult sevmem derim di mi :) Bana böyle kitaplarla gelin:)Kitabın yurtdışı edisyonları bunlar... Yayınevi Rusya kapağını kullanmış, ama ben görseli bulamadım :)
Pena'nın seçimini de beğenmiş olmakla beraber ikinci görselin çok sevimli olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Bu arada gitmeden seri hakkında bilgilendireyim sizleri... Seri şimdilik 5 kitaptan oluşuyor.
1- Losing İt - İlk Defa 

1.5 - Keeping Her(Garrick'in anlatımıdır diye tahmin etmek zor değil)

2- Faking It
3- Finding İt
3.5 - Seeking Her 


Son olarak çevirisinin de insanı hayal kırıklığına uğratmayacak cinsten olduğunu söyleyip veda edeyim sizlere.
Kitaba puanım 8...
Keyifli okumalarınız olsun :)2 yorum :

  1. Çok özlediğini bilmelisin...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. insan özlemle yaşamaya alışıyo... ama yine de özleme çare bulamıyo

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI