Kolay - Tamara Webber || Kitap YorumuKitabın Yazarı: Tamara Webber
Orjinal Adı: Easy
Seri Adı: Kolay (Easy) Serisi #1
Çeviren: Özge Burçak Altınalp
Yayınevi: Epsilon Yayınları
Kitap Türü: Günümüz Aşk, Yeni Yetişkin, Romantizm
Yayınlandığı Yıl: 2013
Sayfa Sayısı: 376

ARKA KAPAK

Onu uzaktan izliyordu ama tanışmıyorlardı.
Bir gün kurtarıcısı oldu...
Aralarındaki çekim inkâr edilemezdi. Ama birinin unutmak için çok çaba sarf ettiği geçmiş…

diğerinin çok inandığı gelecek, onları ayrılmaya zorlayabilirdi.
Ancak ikisi BİRLİKTE acı ve suçluluk duygusuyla baş edebilir, gerçekle yüzleşebilir ve
aşkın beklenmedik gücünü bulabilirlerdi.


Final haftamdan önce bir dünya kitap okudum demiştim size :) 2013 ün son günleri bu anlamda son derece verimli geçti benim için; ama hem bir parça üşendiğimden hem de büyük ölçüde vaktimin çoğunu ders çalışmaya ayırmamdan yorumlarımız kaldı... Neyse efendim kısmet şimdiyeymiş :) 

New Adult, yani Yeni Yetişkin türüne ön yargım olduğunu yorumlarımı takip eden herkes biliyor neredeyse...
Ama peş peşe okuduğum güzel kitaplar ön yargımı büyük ölçüde kırdılar. Umutsuz, Sen Gittiğinde, Tut Elimi hemen ardından Kolay... 
Bahsettiğim tüm kitapları çok keyif alarak okudum. Hemen dikkatinizi çekmek isterim ki bu kitapların hepsinde de çok olmasa da bir dram yönü var. Yani içi boş karakterler yok, bir şekilde yaşadıkları acılar onları daha gerçekçi kılmış. Ortaya da hemen okunan, su gibi akıp giden kitaplar çıkmış :)


Kitap son derece hızlı başlıyor. Jacqueline erkek arkadaşından ayrıldıktan sonra girdiği bunalımla cebelleşirken en yakın arkadaşı Erin'in ısrarıyla bir partiye katılıyor. Parti sırasında Erin erkek arkadaşıyla gözden kaybolunca genç kız yurda dönmek için partiden ayrılıyor. Tam arabasına binip uzaklaşacakken de eski sevilisi Kennedy'nin arkadaşı Buck tarafından saldırıya uğruyor. Genç kız tam her şeyin bittiğinden ve tecavüze uğrayacağından emin olmuşken, daha evvel karşılaşmadığı biri tarafından kurtarılıyor. Adının Lucas olduğunu öğrendiğimiz bu çocuk dış görünüş olarak tüm 'Kötü Çocuk' özelliklerini taşırken genç kızın kurtarıcısı oluyor. 

Jacqueline o gecenin travmasını üzerinden atmaya çalışırken Lucas'la aynı sınıfta olduklarını fark ediyor. Dönem başında Kennedy'le ortak ders alma sevdasına seçtiği ekonomi dersinde karşılaşmayı umduğu en son insan bile değil Lucas. O geceye dek karşılaşmadığı, farkında bile olmadığı bu çocuk hayatına dahil oluveriyor bir anda. Tabi bu arada kızımızın ekonomi dersinden neredeyse kalmak üzere olduğunu da eklemem lazım. Kennedy'den ayrıldıktan sonra iki hafta dersi ekmekle kalmıyor bir de üzerine vizeyi kaçırıyor. Dersin hocasının anlayışlı olmasıyla vizeyi ödev verilen bir projeyle telafi şansı doğuyor. Tabi bu arada elinde bir de yardımcı olması için ders asistanının e-posta adresi...  Tam da burada asistanımız Landon Mafield'e merhaba deyin :)

Tamam çok detay verdim gibi görünüyor ama bu kısımlar kitabımızın başları... 
Yani o kadar da kötü değilim:)


London ile kızımız arasındaki email trafiği, Lucas'la ardı arkası kesilmeyen karşılaşmalar... Efendime söyleyeyim bir türlü dinmeyen bir çekim derken sayfalar akıp gidiveriyor. Ve başından beri farkında olduğunuz gerçek ortaya çıkıyor: London ile Lucas esasında aynı kişi! Bu bilgi spoiler sayılmaz, sakın bana kızmayın :) 

Jacqueline'nin öğrenci olduğu bir dersin asistanıyla ilişki yaşaması pek de etik değil. Haliyle bu durum çiftimizin önünde bir engel... Tüm bunların dışında Lucas'ın geçmişinden gelen hayaletlerini de sayarsak pek de kolay bir ilişki beklemiyor ikilimizi. 
Ama tüm bu imkansızlıklar, soru işaretleri, çiftin birbirlerine olan çekimleri kitabı son sayfasına kadar heyecanla okutmaya devam ediyor.


Geri planda ise tecavüz ve tacizin dehşetine tanık oluyorsunuz. Lucas'ın bu yönden de duruşu okuyan kızları cezbedecek emin olabilirsiniz :) Tabi benim yaşım Lucas için pek de uygun olmadığından (yaşlı sayılırım (: ) buyrun tepe tepe kullanın :) Şu görselleri de sırf sizin için buldum zaten, öyle adonis madonis hastası değilim :)

Yorum bitmeden hemen Kennedy'e ne kadar uyuz olduğumu belirteyim. Yahu ancak bu kadar kıl olacağım bir karakter yaratabilirmiş yazar. Beyimiz Jacqueline'nin liseden sevgilisi, sözde mükemmel çiftler ve Jacqueline için dünya neredeyse Kennedy'nin etrafında dönüyor. Ta ki beyimiz ayrılmak istediğini söyleyene dek... Sebep mi? Durun işte uyuz olma durumum tam da burada başlıyor.
Beyzadenin mazereti şu:
Gelecek planını politika üzerine kurduğundan ve politikacıların en büyük kabuslarının seks kasetleri olduğu bilindiğinden kendince bu duruma bir önlem alıyor. Çözüm yolu şu: Düzenli ilişkisini sonlandırıp, gününü gün etmek!!! 
Durun durun daha bitmedi... Bir pislik gibi kızı terk ettikten sonra ne halde olduğunu umursamaması bir yana, kızın peşinde başka birilerinin olduğunu fark eder etmez onu geri almayı kendine hak görüyor utanmaz !!!
Lütfen ya benim feminist damarlarımı kabartmayın, rica edeceğim sevgili yazarlar :) 


 

Görüldüğü üzere birinci görseldeki modellerin kullanıldığı başka bir fotoğrafla oluşturulmuş Türkiye kapağı. Bu yüzden orjinal kapağa sadık kalındığı söylenebilir. Ama ne yalan söyleyeyim ben ikinci görseli daha çok beğendim.
Tabi kapaklarda öpüşüp koklaşan çiftlerin revaçta olduğu bir dönemde olduğumuzdan seçim için yayınevini anlamakta güçlük çekmiyorum. Yine de dediğim gibi ikinci görsel favorim :)

Çeviriden bahsedecek olursam, ki aradan süre geçtiğinden çok fazla detay anımsamıyorum ne yazık ki, sanırım güzeldi çevirisi :) Kötü olsa, ya da bir yerlere takılsam muhakkak aklımda kalırdı :) 
Bu da benim tesellim olsun :)

Bu arada kitabın seri olmadığını iddia edenler olabilir. Yanıldıklarını bildirirken üzüntü duymuyorum :)
Serinin devam kitabı Breakable... Buyrunuz bu da görseli:Netice kitaba puanım 8 arkadaşlar...

Keyifli okumalarınız olsun:)Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI