Sen Gittiğinde-Gayle Forman || Kitap Yorumu


Kitabın Yazarı: Gayle Forman

Orjinal Adı: Where She Went
Seri Adı: If I Stay #2 (Esasında seri adı var mı emin değilim)
Çeviren:  Müge Kocaman Özçelik
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Kitap Türü:  Yeni Yetişkin, Romantik, Dram
Yayınlandığı Yıl: 2013
Sayfa Sayısı: 280
ARKA KAPAK

Her şey bitti derken... Sadece bir tesadüf yetebilir...
"Ben bir nehrin akıntısına kapılmıştım, o ise kıyıda kalmıştı." Adamın, Miayı aşkıyla hayata döndürmesinin ve Mianın, onun hayatından çıkmasının üzerinden üç yıl geçmiştir...
Artık ülkenin bir ucunda yaşayan Mianın Juilliardda yıldızı gittikçe parlamaktadır. Adam ise Mianın gidişinin ardından onun için yazdığı şarkılarla grubunun dünya çapında ünlenmesini sağlamıştır. Fakat elde ettiği başarılar, içindeki boşluğu doldurmaya yetmez.
Sonunda şans, sadece bir geceliğine yollarını kesiştirir. Mianın, evi gibi gördüğü New Yorku gezerlerken birlikte geçmişe gidip kalplerini geleceğe... ve birbirlerine açacaklardır.


İlk kitabın sonunda Mia'nın Adam için kalmaya karar verdiğini okumuştuk hatırlarsanız.
İşin aslını isterseniz ben bu kitapta yine olayları Mia'nın ağzından okuyacağımızı düşünmüştüm; ama yazar Adam'ın bakış açısıyla kaleme alarak beni şaşırtmayı başardı. Şimdi böyle dedim diye son zamanların modası, olayları bir de erkek kahramanın gözünden okuyun gibi bir şey değildi. Yani bir Tatlı Bela/Ayaklı Bela tarzı değil bahsini ettiğim.İlk kitapta ne kadar aile bağı ve sevgisi ön plana çıkarılmışsa bunda da bir o kadar aşk ön plandaydı.
Mia'nın gözlerini açısının 3 yıl sonrası... Adam ve grubu hep arzu ettikleri şöhreti yakalamışlar. 
Ama Adam Mia'nın bize ilk kitapta anlattığı çocuktan biraz farklı. Zaten sayfalar ilerledikçe bu farklılığın nedenlerini de bir bir kavrıyorsunuz. 

Depresif, karamsar ve bir parça vazgeçmiş, bıkmış bir Adam var karşımızda. Önceden ayarlanmış bir röportaj sırasında Mia'nın bahsinin açılmasıyla ve Adam'ın anımsamalarıyla Mia ile ayrıldıklarını öğreniyoruz. Daha döğrusu Mia'nın doğru düzgün bir açıklama yapmadan Adam'ı terk ettiğini.

Gazetecinin tavırları ve Adam'ın bahsetmek istemediği şeylerin üzerine gidişi sonucu pek de bekledikleri gibi gitmiyor röportaj. Bunun ardından menajeri o gün yapması gereken Londra uçuşunu bir gün erteleyip, Adam'a biraz kafasını dağıtmasını salık veriyor.

İster kader deyin ister tesadüf Adam Ne York sokaklarında dolaşırken Mia'nın resital afişini görüyor ve ani bir kararla resitale gidiyor. Tek amacı Mia'yı dinlemek... Ama klasik müzik konserinde bir rockçının tanınmayacağını düşünerek hata yaptığını anlaması uzun sürmüyor. Tam konser salonunu terk edecekken Mia'nın onu beklediğini iletiyor birisi. 

Böylece 3 senenin ardından tekrar karşılaşmış oluyor ikilimiz. Tahmin edersiniz ki Adam çok kırgın; ama ağzını açıp da tek kelime etmiyor yaşananlarla ilgili. Sohbetleri iki yabancının yapacağı gibi havadan sudan yüzeysel bir muhabbeti aşamıyor. Tam gitmeye niyetlenip dışarı çıktığında Mia tarafından durduruluyor Adam. Ve böylece birlikte kısa bir New York turu atmaya başlıyor ikilimiz. Kısa dediğime bakmayın, sabaha dek süren bir New York turu oluyor bu. İkili arasında gerçekleşmesi beklenen yüzleşme tam da gün ışırken gerçekleşiyor ve Adam 3 yıldır cevap bulamadığı sorunun yanıtını alıyor. 
Çok fazla detay vermeyeyim istiyorum, okurken siz kendiniz keşfedin detayları...

Ama yazarın tam da bir vedayı tamamladığını düşündüğünüz anda yaptığı sürpriz kitabı tam da bitmesi gerektiği gibi bitirdi bence.
Duyguları, tercihlerin getirilerini ve nedenleri o denli yalın bir dille anlatmış ki yazar... İlk kitaptaki gibi abartma ve süslemelerden arınmış akıcı ve sade bir kurguydu okuduğum. Ve bazı yaraların zamanla sarıldıklarının da en güzel örneği gibiydi...


Kitabın orjinal kapaklarından en güzelini seçmiş yayın evi, bu konuda övgüyü hak ediyorlar.
Çeviri de son derece başarılıydı.


Sadece kitabın başlarında bir yerde Mia hakkında yapılan bir haberde kardeşinin 3 yaşında öldüğünü yazmışlardı, bu detayın geçtiği yerlerde olacağı gibi 8 olmalıydı Teddy'nin yaşı. Sanırım gözden kaçmıştı...

Sonuçta tadı damakta kalan, keşke olsaydı da biraz daha okusaydım dedirten çok güzel bir kitaptı. 

Ve Gayle Forman'ın kalemini çok beğendim ben... Umarım diğer kitapları da çabucak çıkar...Sen Gittiğinde'ye puanım 9...

Keyifli okumalarınız olsun :)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI