Peşini Bırakmam-Elizabeth Baverly || Kitap Yorumu


Kitabın Yazarı: Elizabeth Baverly
Orjinal Adı: Her Man Friday
Çeviren:  Kübra Tenekeci
Yayınevi: Epsilon Yayınları
Kitap Türü:  Aşk, Romantik Komedi
Yayınlandığı Yıl: 2011
Sayfa Sayısı: 336
ARKA KAPAK
Bu adam bir şeyler çeviriyor!
Mali dedektif Leo Friday, birtakım şaibeli işlemleri aydınlatmak için milyarder Schuyler Kimball’ın malikânesine gönderildiğinde, baş şüphelisinin, bu tuhaf ailenin sosyal işlerinden sorumlu sekreteri güzel Lily Rigby olacağını asla tahmin etmez. Lily herkes tarafından sevilmektedir, ancak o aklı başında dış görünümünün altındaki özgürlüğünü kazanmak isteyen tutkulu kadın Leo’nun gözünden kaçmaz. Dahası Leo, Lily Rigby’yi son derece çekici bulmaya da başlar, ancak Kimball’ın kasasından milyonlarca doları hortumlayan kişinin Lily olması pekâlâ ihtimal dahilindedir.
Lily Rigby ise en başından beri Leo Friday’in, Kimball’ın hesaplarını düzenlemek için gönderilen sıradan bir muhasebeci olmadığını bilmektedir. Zira Leo, son derece çekici ve şişkin kaslara sahiptir ki bu da kendini rakamlara adamış sünepe bir memur olmadığının en önemli kanıtıdır. Ayrıca, Lily’ye özel hayatıyla ilgili rahatsız edici sorular sormaktan da geri kalmamaktadır. Ne var ki Leo onu kollarının arasına alıp da dudaklarını hayatının en heyecan verici öpücüğüyle ödüllendirdiğinde, Lily tüm şüphelerinden vazgeçmeye karar verir. Ne de olsa Leo’nun onun peşinde olması mümkün değildir, öyle değil mi?


Tembelliği bırakıp uzun bir aradan sonra kitap incelemesi yapmak istedim :) Ki tembellik son zamanlarda üzerime kalıp gibi oturan bir sıfat oldu laf aramızda.
Kitabı almama kapaktaki Julia Quinn tavsiyesi sebeptir, ki bir parça hayal kırıklığına uğradığımı gizleyemeyeceğim.

Evvela kitaptan söz etmek gerekirse, kitabımız romantik komediye gizem unsurları serpiştirilmek istenmiş bir tür.
Leo Friday ortadan kaybolan elli milyon doları bulmak için yönetim kurulu tarafından görevlendirildiğinde bunun da diğer işleri gibi çabucak halledebileceği bir iş olduğunu düşünüyor. Ne yazık ki göz önüne almadığı başka şeyler var esas erkeğimizin :)
Şirket araştırmaları yanıt vermeyip araştırmayı Kimball'ın evine yönelttiğinde esas kızımız Lily'den de bu denli etkileneceğini beklemiyor haliyle. Evin bu denli renkli insanlarla dolu olduğunu da elbette...


Kitap IQ su yüksek karakterlerle doluydu, ki yazar okuyanın gözüne gözüne sokmuş bu durumu. 
Mali dedektifimiz, Mr. Kimball, Lily, Kimball'ın kızı, okul müdüresi... Say say bitmez ileri zeka kahramanlar...
Dayanamayıp ben de kendime IQ testi yaptım laf aramızda :) Denemek isteyenleri buradan alayım :)
Benim sonucumu merak edenleri ise yorum kısmına alayım :)

Neyse efenim kitaba dönecek olursam:
Leo uzun uğraşları sonucu Lily'e yakınlaşmanın dışında kaybolan parayla ilgili pek bir yol kat edemez. Bu arada kahramanımızın kimliğini gizlemek için büründüğü bir muhasebeci imajı var ki ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Tüvit ceket artı gözlükler bir de kambur bir duruş diyeyim gerisini siz anlayın :)

Buradan gerisi SPOİLER içerir, okuyacak olanlar okumasınlar :)

Yönetim kurulunun Kimball'dan habersiz böyle mali bir soruşturmaya gitmelerini şaşırtıcı bulmuştum zaten en başta. Kitap ilerledikçe acaba paranın ortadan kaybolmasının ardında o mu var diye düşünmeden edemedim. Ki bunda Kimball'ın pek de sevilesi bir karakter olmamasının payı var. Neyse ki sonlara doğru düzeliyor. 

Düzelme kısmında hepinizin tahmin edeceği gibi bir kadının etkisi var :) Caroline Kimball'ın hayatına hiç beklemediği bir anda hem de paldır küldür dalıveriyor :D Paldır küldür kısmı ciddi yalnız, okursanız görürsünüz :)

Leo ile Lily'i soracak olursanız, ilişkileri Leo'nun eksik anlamasının sonucunda çıkmaza girmiş gibi görünse de romantik komedilerin müzmin sonu bu kitapta da mevcut: Mutlu Son...

Ama kitabın en sonu beni bir parça baydı ne yalan söyleyeyim. Hani yönetim kurulu toplantısında bebek emziren bir başkan kitap karakteri bile olsa 'hadi ordan' dedirtiyor :)

Kitabın yurtdışı kapağı aşağıda.


Her daim orjinal kapaklardan yanayımdır bilirsiniz. O yüzden kitaptan kapak için de puan kıracağım...
Bir de çevirisi idare ederdi.
Neticede kitap 10 üzerinden 7 yi zar zor alır.

Keyifli okumalarınız olsun :)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI