Tatlı Bela- Jamie McGuire || Kitap Yorumu

Kitabın Yazarı: Jamie McGuire

Orjinal Adı: Beautiful Disaster
Çeviren: Boran Evren
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Kitap Türü: Aşk, Günümüz aşk
Yayınlandığı Yıl: 2013
Sayfa Sayısı: 427
ARKA KAPAK
Tatlı Bela 
Aşıksan başın belada!
Abby Abernathy karanlık geçmişiyle arasına mesafe koymuş olan, alkol kullanmayan, küfür bile etmeyen kendi halinde bir kız, fakat hayatını dövüşerek kazanan ve vücudu dövmelerle kaplı yakışıklı Travis Maddox onun hayatını değiştireceğe benziyor. 
İyi kız ve kötü çocuk... Bu birliktelik bir aşkın mı habercisi yoksa bir felaketin mi?
Tatlı Bela sadece bir "bestseller" değil, uluslararası bir fenomen. Yayımlandığı günden beri tüm dünyada büyük yankı uyandıran bu kitabı okumayan kalmayacak.

Çıktığı ilk günden beri olumlu yorumlarına denk geldiğim bu kitabı okumazsam olmazdı:)
Bitirir bitirmez de sıcağı sıcağına yoruma geldim...
Öncelikle belirteyim Yabancı Yayınları'ndan okuduğum ilk kitap...
Sıkıcı değildi, okunabilir, akıcı bir kitaptı. Ama bazı yerlerinde fazlasıyla sıradan buldum.
Başlardaki kaçıp-kovalamaca bazı bazı sıkıyor. Ortada olan bir gerçeğin bu kadar uzatılıyor olması canımı sıkmadı değil :)
Üniversiteye yeni başlamış karakterle dolu bir maceraydı. Yaş ortalamasının küçük olması da okuduğum kitaplarda pek tercih ettiğim bir durum değil. Onun dışında karakterlerin arasında gelişen sevgi ve bağlılık taktire şayandı:)

Yine de değinmeden geçemeyeceğim birkaç nokta var:
Evvela, ben insanların kitaptaki gibi keskin değişimler yaşayabileceğine inananlardan değilim, hele ki o kadar kısa sürede. 

Tris fazlasıyla başına buyruk, çapkın ve ele avuca sığmaz bir tipken nasıl bir anda tek eşli ilişkiler adamına dönüyor anlamıyorsunuz.

Başka bir nokta henüz kaçma- kovalamaca aşamasında Tris'in Abby'nin duyacağını bile bile başka kadınlarla yaşadığı ilişkilerdi. Abby'nin beklenen(normal sayılacak) tepkileri vermeyişi de başka bir ironi. 
Tamam ısrarla sadece arkadaş olduklarını vurgulamaya çalışıyor ama bence o kadar rahatlık da fazlaydı.

Aslında kitapta eleştirdiğim pek çok nokta benim ilişkilere bakış açımla anlatılan karakterlerin yaşadığının arasında uçurum vari farklar oluşundan kaynaklanıyor. 
Fazlasıyla bağımlı, bireyin bir noktada özsaygısını yitirebileceği riskli bir ilişki anlatılan. 
Yine de okunuyor mu okunuyor :)

Yorumu bitirmeden orjinal kapağın kullanılmasına sevindiğimi belirteyim...

Benim kitaba puanım 7...

Keyifli okumalar :)

2 yorum :

  1. Çok severek okuduğum bir kitaptı ve dediğin gibi benimde ilk Yabancı yayınları kitabımdı. Ben çok severek ve beğenerek okudum. Dediğin gibi bazı yerleri sıradan değil miydi? Öyleydi. Travis'in aşkı Abby'nin yıkılmayan gururu. Traviss'in aldatmaları... Bazı yerleri gerçekten benimde canımı sıkmadı değil. Ama yine de güzeldi ya. Onların aşkı çikolata tadı verdi. Daha iyileri de yok mu? Var elbette ama yine de güzeldi. Yorumun için saol canım :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kitap yarıya kadar gayet güzel gidiyor zaten. Yarısından sonra artık bazı bazı sıkıyor... ama yine de beğendim ben, çok çok daha kötülerini okumuş biri olarak bu başyapıt bile sayılabilir :)

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI