ŞİMDİ HABERLER...

Ne kadar ihmal etmişim blogumu böyle, şimdi kendimden utandım... Ama inanın mazeretim vardı. Dönüşüm pek iç açıcı bir yazıyla olmayacak gerçi ama idare ediniz lütfen :)

Biraz evvel haberleri gözden geçirirken gördüğüm bir haberi paylaşmak istiyorum sizlerle. Siyaset falan yapmak değil amacım, tamamen toplumsal bir konu paylaşacağım.
15 yaşında iki genç kız, berdel usulü birbirlerinin ağabeyleriyle evlendirilmeye kalkışılmış... İhbarı alan çocuk şube polisleri de düğünü basıp çocuk gelinleri kurtarmışlar. İşe bakın ki damatlar da henüz 17 yaşındalar! Haberin detaylarını merak edenler buyursun tıklasın.Böyle haberleri gördükçe tüylerim diken diken oluyor... Yaşadığım ülkeden utanıyorum bir kez daha. Yahu kardeşim hiç mi oturup düşünmezsiniz 15 ve 17 evlenme yaşımı!!! Gelinleri geçtim, damatlar da çocuk! Eee o zaman kimin başının altından çıktı bu berdel, tabi ki ailelerin... Hangi yüzyılın kafası bu insanlardaki inanın bilmiyorum, bilmek de istemiyorum. Bu yaşta evlendirdiğiniz çocuklar yarın bir gün mutsuz evliliklerin içine sıkışıp kalıyor, kendileri gibi mutsuz çocuklar yetiştiriyorlar efendiler! Buldukları ilk fırsatta birbirlerini aldatıp daha da derine batıyorlar... Yani sizler bu çocukları bu yaşta evlendirerek iyi bir iş yapmıyorsunuz!

Benim çocukluğum, ilk gençliğim Ankara'nın kıyıda köşede unutulmuş, yoksul bir mahallesinde geçti. Her yöreden insan bulmak mümkündü yaşadığımız yerde. Ben şanslı olanlardandım ki ailem bilinçliydi; ama gözümüzün önünde ortayı bitirmesini bile beklemeden evlendirilen bir sürü kızcağız oldu. Bir kısmı gönüllü evlendi( o yaşta ki gönüllü olma olayı da ayrı tabi) bir kısmı ailesi istedi diye... İlkokul arkadaşlarımın bir çoğu evli, üstelik çocukludur benim... Bir sürü genç insana yazık etmelerini izledim yani...
Ne zorunlu sekiz yıllık eğitim(benim zamanımda öyleydi) önleyiciydi ne de başka bir şey. Babalarının hiçbirinin kızını okuldan aldı diye ceza aldığını görmedim! Demem o ki, bu zihniyet sadece bugünün zihniyeti değil, geçmişte de vardılar ve sanırım yarınlarda da olacaklar.Şimdi ben bunu buraya yazdım da adam da geldi okudu mu? Yok efendim okumayacak biliyorum; ama en azından söyledim içimde kalmadı... Bu arada polisleri de taktir etmek lazım, kırk yılın başında işe yaramışlar. Eee, düşünün; 'kocandır bacım ne şikayet ediyorsun' zihniyetine sahip polisler var benim ülkemde! Neyse ya, ben çok konuştum yine :)

2 yorum :

  1. aklını severim senin. okumadlar ama düşüncelerini paylaşmış oldun ki ben de bu düşüncelerine katılıyorum :(

    YanıtlaSil
  2. ah canım ah, keşke düşünmemiz bir işe yarasaydı... Ama maalesef... Gerçeği bu olan bir ülkede yaşıyoruz ne yazık ki

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI