Veda-Ayşe Kulin || Kitap Yorumu

ESİR ŞEHİRDE BİR KONAK

Öncelikle belirteyim bu yazarın okuduğum ilk kitabı değildi, daha önceden de yazdıklarını beğenerek takip ettiğim bir yazardı Ayşe Hanım, nitekim eser beni hayal kırıklığına uğratmadı.
1. Dünya Savaşı sonunda işgal altındaki İstanbul'da bir konağa misafir oluyoruz satırlarda.
Osmanlı'nın son maliye nazırı Ahmet Reşat Efendi'nin konağına...

Aslına bakarsanız oldukça renkli bir aile karşımızdaki; ülkemizin mozaiği gibi rengarenk fertleri var. 
Saltanata yakınlığıyla bilinen Ahmet Reşat Efendi'nin vatan haini kabul edilmiş milli mücadeleye destek veren yeğeni Kemal'in konağın çatı katında saklanmasıyla başlıyor da denebilir esasen kitap.

Neler yok ki kitapta... İşgal altındaki bir şehirde yaşanan kaos, insanların saltanat ve milli mücadeleciler arasında kalışları, aşk...
Bir solukta okuyacağınız özenle yazılmış bir kitap...

Öncelikle kitapta kalabalık bir aileden bahsedildiği için karakter sayısı oldukça fazla... Karakter sayısı fazla olunca da hikayede kullanılan malzeme fazla oluyor. Mehpare ve Kemal'in yaşadıkları akılda en çok kalanlardan... Kemal şehit olduğunda çok üzüldüğümü hatırlıyorum mesela(kitabı okuyalı uzun zaman oldu)

Bir de bu tarz kitapların en iyi yanı tarihi öğrenmek için alternatif olmaları sanırım. Tarihi detaylarla süslenmiş, aile fertleriyle kurgulanmış yarı biyografik bu romanı okumanızı tavsiye ederim, serinin tamamını okumanızı tavsiye ederim:)


3 yorum :

 1. Merhaba komşu :)

  Evet tarihi böylesi romanlardan okumak ne güzel oluyor değil mi?

  Sizin de bahsettiğiniz gibi karakter sayısı fazla ve bununla birlikte karakterler oldukça iyi dizayn edilmiş. Sanırım bunun gerçek kişilerle ilgili olduğu -ki sizin de değindiğiniz gibi biyografik bir öykü olmasından kaynaklanıyor.

  Bana göre VEDA, sonraki kitap olan UMUT'tan daha yazınsal bir eser. UMUT'ta gıcık olduğum bir kaç şey var :)

  YanıtlaSil
 2. Selamlar,
  yorumlarınızı okumak çok hoş gerçekten, çoğunda tebessüm ettim:)
  bu serinin devamı hayat ve hüzünü okudunuz mu diye merak ettim... Çünkü umut'ta hayal kırıklığına uğradıysanız o kitapları beğenmemeniz olası, Ayşe Kulin'in otobiyoğrafisi çünkü o iki kitap.

  Her yazarın eksik ya da fazla yaptığı birşeyler oluyor, mükemmel yazar çok az, onlar da rüştünü ispat etmişler zaten. Ama herşeye rağmen Kulin benim zevkle okuduğum bir yazar, ki okumadığım kitabı yok gibidir:)

  YanıtlaSil
 3. Ayşe Kulin'in bu iki kitabından başka kitap okumadım henüz. Zamanla onları da okuyacağım.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI