Özgürlüğün Elli Tonu - E. L. James || Kitap Yorumu


Kitabın Yazarı: E. L. James
Orjinal Adı: Fifty Shades Freed
Seri Adı: Elli Ton Üçlemesi #3
Çeviren:  Seviç S. Tezcan
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Kitap Türü:  Yetişkin Aşk
Yayınlandığı Yıl: 2012
Sayfa Sayısı: 704

ARKA KAPAK

Romantik, özgürleştirici ve kesinlikle bağımlılık yaratıcı...

Bu roman dengenizi sarsacak, sizi ele geçirecek ve ebediyen sizinle kalacak.

Anastasia Steele'in ne istediğini bilen, göz alıcı iş adamı Christian Grey'le tanışması, her ikisinin de hayatlarını geri dönülmez biçimde değiştiren şehvetli bir ilişkinin kıvılcımını çakmıştır. Christian'ın sıra dışı zevkleri karşısında şoka uğrayan, ondan hem hoşlanan hem de korkan Ana, daha derin bir bağlılık istiyordur. Onu yanında tutmaya kararlı olan Christian, bunu kabul eder. 

Şimdi her şeye sahiptirler; aşk, tutku, yakınlık, servet ve sonsuz olasılıklarla dolu bir dünya. Ana, Grey'i sevmenin kolay olmayacağını ve beraberliklerinin her ikisinin de tahmin edemeyeceği zorluklar getireceğinin her zaman farkında olmuştur. Anastasia'nın kendi benliğinden ve bağımsızlığından ödün vermeden Grey'in yaşam stiline uyum sağlamayı öğrenmesi, Grey'inse kontrol dürtüsünü aşması ve kendisini altüst eden fırtınaları arkasında bırakması gerekmiştir. 

Ama geçmişle hesapları henüz kapanmamıştır. Tam her şeye sahip gibi göründükleri bir anda, talihsizlik ve kader bir araya gelip Ana'nın en korkunç kâbuslarını gerçeğe dönüştürür...

Seri bitti de kurtulduk!
Ciddi anlamda kurtulduk, artık duymayız sanırım Elli Ton tartışmalarını...

Bu seriyi okumamın tek nedeni meraktı; o denli konuşulup eleştirildi ki bakayım neymiş şu elli ton demiştim. Merak edenler ilk iki kitabın yorumunu bloğumda bulabilirler. Kitap hakkında düşüncelerimi paylaşmadan evvel biraz seriyle ilgili konuşmak istiyorum. 

YETİŞKİN okurlar için bir seri ve işin ilginç tarafı(!) dünyada şu sıralar bu tür kitaplar okumak moda. Tabi bu  tartışılası ve üzerinde uzun uzun konuşulası bir durum. Belki bir şeyler yazarım daha sonra  bununla ilgili...
Seri çok kötü müydü, hayır; ama satış rekorları kıracak kadar da iyi değildi. Edebi yönü çok çok zayıftı, yetişkin içeriğin getirisi argo sözcükler bolca mevcuttu. 


Gelelim son kitaba yorumuma: Bence serinin en iyi kitabıydı. İkinci kitaptan sonra beklentimi minimuma indirmiştim, bunun da etkisi var zannedersem.
İlk sayfayı açar açmaz evlenmiş, balayında bir çiftle karşılaştım; eee bu durumu bekliyorduk zaten!
Kontrol manyağı Christian yine iş başındaydı tabi... Ama ne yalan söyleyeyim bu kitapta tam bir kalpler-çiçekler erkeğine dönüşmüştü:)Büyük konuşmamak gerek sanırım:)

Her ne kadar kadınlar tarafından ağız açılarak okunan bir seri olsa da anlatılan kadar vıcık vıcık bir ilişki ne kadar çekici(!) tartışılabilir. bunun yanı sıra tahmin edebileceğiniz gibi tavşanlar gibilerdi...
İkinci kitabın sonundaki psikopata bağlamış Jack'i bu kitapta da okuyoruz. Ama ikinci kitaptaki Leila saçmalığının aksine bu daha tutarlıydı. Yazarın bu saplantıyı Christian'ın geçmişine bağlaması klişe olarak da yorumlanabilir; ama zaten başka ne bekliyordunuz ki... Demek ki insanlar klişeleri okumayı seviyorlar...

Sık sık tartışan ve olayları bir şekilde(!) tatlıya bağlayan genç karı-kocayı okumak sıkıcı değildi. Ana'yı biraz daha inatçı, özgüvenli ve dişli göreceksiniz bu kitapta. Ciddi anlamda kızın itaat eden tek bir hücresi yok:)
Küçük Nokta'ları çifte sürpriz oldu; ama ben şaşırmadım açıkçası. Ama Christian'ın tepkisi bir ara beni kızdırmadı değil:) Neyse ki sonu tatlıya bağlandı...

Neticede evli-mutlu-çocuklu bir final vardı...Kitabın sonuna yazarın yayınladığı bonus bölümler de eklenmişti.


Bu kitap da ilki gibi 7 puan alır benden:) Keyifli okumalar...

2 yorum :

  1. Acigi serinin ikinci kitabini yarida biraktim ve bir daha acmadim. Bilmiyorum neden, ama okurken sıkıldığımı fark etdim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Serinin ikinci kitabı sıkıcıydı zaten. Gereksiz bir gerilim vardı. Ama 3. kitap güzeldi bak :D

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI